Home / Featured / Gimnaştii CSM-ului au urcat de patru ori pe podium la Naţionalele de aerobic de la Arad! (FOTO)

Timp de trei zile, Aradul a devenit capitala gimnasticii aerobice românești. Sala Sporturilor Victoria a fost gazda Campionatului Național pentru juniori şi seniori, competiţie la care s-au prezentat peste 200 de sportivi de la 17 cluburi din țară. Organizatorii au fost Federaţia Română de Gimnastică, Primăria Arad, prin Centrul Municipal de Cultură, Asociaţia Club Sportiv Gymteam Arad, Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Arad şi CSM Arad. CS Municipal, partener în organizarea evenimentului, a cucerit patru medalii, trei de argint şi una de bronz, clasându-se la final pe locul 5 în ierarhia pe medalii. Primele trei în topul prezenţelor pe podium au fost UNEFS București, Farul Constanța și Academia de Gimnastică Laura Cristache Bucuresti. “Le mulțumim sponsorilor și partenerilor noștri pentru sprijin și susținere!”, este mesajul antrenoarei de la CSM Arad, Elza Fărcuţa. Festivitatea de premiere a fost făcută de Maria Fumea, vicepreședinte al Federației Române de Gimnastică.

CSM Arad, patru podiumuri şi un plus pentru organizare

Aşadar, gimnaştii de la CSM Arad, antrenori Elza Fărcuţa, Alexandra Cicirean şi Andrada Bunaciu, au obţinut următoarele rezultate: Alina Căpitan, medalie de argint la individual feminin, categoria a 3-a; Alexandru Berbece, medalie de argint la individual masculin , categoria a 2-a; Melissa Fărcuţa, medalie de bronz la individual feminin categoria a 2-a; Melissa Fărcuţa şi Alexandru Berbece, medalie de argint la proba de perechi, categoria a 2-a; Sara Buda, locul 4 la individual feminin categoria a 2-a; locul 4 la trio, categoria a 2-a (Alina Căpitan, Maria Neacşu şi Daria Kasler; Maia Balogh), Maia Balogh, locul 5 la individual feminin categoria 1 ; locul 6 la trio categoria a 2-a (Melissa Fărcuţa, Sara Buda şi Lorena Doţa); locul 7 la grup categoria a 2-a (Alina Căpitan, Maria Neacşu, Daria Kasler, Anamaria Gui şi Alexandra Păulescu); locul 7 la grup categoria a 3-a (Maya Muraru, Milena Andra, Rianna Sute, Ariana Andra şi Rania Popescu).

Check Also

Halterofilul Roberto David Ciurar, remarcatul ultimului concurs al anului

S-a încheiat pentru CSM Arad şi sezonul intern de haltere, odată cu întrecerile Campionatului Naţional …