Home / Natatie / Înotătoarea Oana Budii, triplă medaliată naţională

Înotătoarea Oana Budii, triplă medaliată naţională

Hunedoara a găzduit în perioada 2-5 decembrie Campionatul Naţional de nataţie în bazin de 25 de metri, competiţie rezervată seniorilor şi juniorilor I.

Înotătoarea CSM-ului, Oana Budii, a obţinut trei medalii la categoria juniori I, după cum urmează: argint în proba de 200 de metri spate şi două bronzuri la 50 şi 100 de metri spate. De asemenea, sportiva noastră a venit în primele şase la senioare, la aceleaşi probe.
Aradul a mai fost reprezentat în această competiţie de Sergiu Deznan, de la LPS Arad, antrenor Dorel Oniţa, care a obţinut clasări în primii şase la juniori, cel mai bun rezultat fiind locul patru la 100 de metri spate. „Odată cu acest concurs am încheiat şi anul competiţional, nu mai avem competiţii în 2010. A fost un an destul de bun, cu medalii şi la juniori II, sunt mulţumită de rezultate. Se putea şi mai bine, dar sperăm ca pe viitor să avem clasări superioare”, ne-a declarat Daria Barta, antrenor în cadrul secţiei de nataţie la CSM Arad.

Check Also

Calendar actualizat în nataţie: patru competiţii în toamnă, pentru înotători

Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon Modern a actualizat calendarul competiţiilor interne. Astfel, începând cu …