Home / Atletism / Rusu şi Both au concurat la “Internaţionalele” României

Rusu şi Both au concurat la “Internaţionalele” României

Campionatele Internaţionale de atletism ale României, găzduite de Cluj Arena, au adus rezultate bune în contul atleților noştri.

Arădeanul Andrei Gag a fost cel mai bun la aruncarea greutății. Atletul originar din Bocsig, crescut şi format la CS Municipal Arad şi legitimat acum la CSM București, şi-a asigurat aurul cu o aruncare ce a măsurat 20,12 metri.

În apropierea podiumului s-a clasat sulițașul Raul Rusu (CSM Arad- CSU Arad Arad), locul 4 cu 68.91 metri, proba fiind câștigată de băcăuanul Alexandru Novac (79.61m), Denis Both (CSM Arad – CSU Arad) încheind pe poziția a opta, cu 63.25 metri. Acelaşi Both s-a clasat pe locul 6 la disc, cu 41.94 metri.

Ambii atleţi ai CSM-ului sunt pregătiţi de profesorul Constantin Miclea. La competiţia ajunsă la ediţia a 63-a s-au înscris 252 de atleţi (159 la masculin și 93 la feminin), reprezentând 8 țări.

Check Also

Grand Prix de aruncări lungi, la Arad, pe arena Gloria

Sâmbătă, 18 mai, este programată prima etapă a Campionatului Național – Grand Prix de aruncări, …